banner

آشنایی با کیفیت آفرین سهند

کیفیت آفرین سهند یکی از اولین و برترین سامانه های رتبه اول و مجوزدار صدور گواهینامه ایزو (ISO) و گواهینامه CE برای کلیه شرکت ها و سازمان ها با پروانه رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد. کیفیت آفرین سهند، با کسب نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی پایگاه های اینترنتی به کاربران و مشتریان خود این اطمینان را می دهد که در محیطی امن اقدام به ثبت و دریافت گواهینامه ISO مورد نظر خود در سامانه ایزوسیستم نمایند.

گواهی ایزو اخذ شده توسط کیفیت آفرین سهند دارای بالاترین اعتبار بوده و از مراجع صدور بین المللی(CB) تحت اعتبار IAF و ASCB صادر می گردد.

با کیفیت آفرین سهند ، تنها در چند مرحله برای اخذ ایزو و گرفتن ایزو مورد نیاز سازمان خود اقدام نمایید.

پرسش های متداول

ایزو چیست؟
ایزو (ISO) از کلمه انگلیسی International Organization for Standardization به معنی سازمان جهانی استانداردسازی مشتق شده است. سازمان بین المللی ایزو یک سازمان جهانی است که از ۱۶۵ نهاد ملی استاندارد کشورها تشکیل شده است. وظیفه ی این سازمان تدوین، بازنگری و توسعه انواع استانداردهای فنی و مدیریتی در سطح جهان می باشد. استانداردهایی نظیر ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ ، ایزو ۴۵۰۰۱ ، ایزو ۲۲۰۰۰ ، ایزو ۱۳۴۸۵ ، ایزو ۱۰۰۰۴ و هزاران استاندارد ایزو دیگر توسط کارگروه های تخصصی این سازمان ایجاد، به روزرسانی و بازنگری شده اند.

در اصطلاح عامیانه منظور از ایزو، گواهینامه ایزو است. در ادامه توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با سازمان جهانی ISO ، مقاله آشنایی با سازمان جهانی استانداردسازی ISO را بخوانید.

گواهینامه ایزو چیست؟
گواهینامه ایزو ، گواهینامه ای است که سازمان پس از پیاده سازی الزامات یک استاندارد بین المللی ایزو ، موفق به دریافت آن می شود. به بیان دیگر این گواهینامه سندی دال بر تایید پیاده سازی موفق الزامات استاندارد ایزو مربوطه در یک سازمان می باشد.

به عنوان مثال یک سازمان پس از طی الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱ موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ از مرجع صدور معتبر خواهد شد. برای تمام استانداردهای ایزو، امکان صدور گواهینامه وجود ندارد و عموما برای استانداردهای ایزو مدیریتی نظیر : استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ ، استاندارد مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ ، استاندارد مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ ، استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی ایزو ۲۲۰۰۰ ، استاندارد مدیریت امنیت اطلاعات ایزو ۲۷۰۰۱ ، استاندارد مدیریت ایمنی و سلامت ایزو ۴۵۰۰۱ ، استاندارد مدیریت پروژه ایزو ۲۱۵۰۰  ، استاندارد مدیریت رضایتمدی مشتریان ایزو ۱۰۰۰۴ و از این دست استانداردهای مدیریتی امکان صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر وجود خواهد داشت.

اخذ ایزو معتبر به چه ترتیب است؟
اخذ ایزو معتبر صرفا از مراجع صدوری ممکن است که تحت اعتبار IAF (انجمن جهانی اعتباردهی) یا ASCB (سرویس اعتباردهی مراجع صدور) قرار گرفته باشند.

IAF انجمن جهانی متشکل از نهادهای عموما دولتی متولی استاندارد کشورهاست و ASCB نیز بزرگترین و تنها نهاد معتبر خصوصی معظم پذیرفته شده در سطج جهانی است که مراجع صدور (CB) را بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ ممیزی و در صورت موفقیت تایید صلاحیت می کنند.

نحوه اخذ ایزو معتبر اینگونه است که پس از پیاده سازی الزامات مربوط به استاندارد مربوطه، صدور باید از مراجع صدوری (CB) که تحت اعتبار AB  معتبر یعنی IAF یا ASCB باشند صورت پذیرد.

در صورتی که مایل به دریافت گواهینامه ایزو معتبر برای سازمان خود هستید می توانید از طریق فرم اخذ ایزو درخواست خود را ثبت کنید.

مدارک لازم برای گرفتن ایزو ؟
مدارک لازم برای گرفتن ایزو شامل موارد ذیل است :

۱- ارائه اسنادی دال بر چگونگی فعالیت حقوقی یا صنفی سازمان به این معنی که اگر یک شرکت حقوقی برای گرفتن ایزو اقدام نموده است می بایست اسناد ثبتی و مجوزهای حاکمیتی خود را ارائه دهد در خصوص اصناف نیز، واحدهای صنفی ملزم به ارائه جواز فعالیت خود از نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند تا شرایط اولیه در مورد کسب و کار و فعالیت قانونی آن ها احراز گردد.

۲- فرم اطلاعات شرکت دومین مدرکی است که برای گرفتن ایزو لازم است. این فرم مشترکا توسط مشاور اجرایی و سازمان تکمیل می گردد.

۳- سومین بخش از مدارک لازم برای گرفتن ایزو ، شهود کلیه دستورالعمل ها، روش های اجرایی و فرم های استاندارد مربوطه است که توسط مشاور سازمان یعنی ایزوسیستم برای سازمان آماده سازی می شوند و در نهایت سازمان موفق به گرفتن گواهینامه ایزو می گردد.

چرا کیفیت آفرین سهند

شرکت DAKKS آلمان به عنوان مرجع اعتبار دهنده(accreditation body) تنها نمایندگی ملی سازمان IAF در آلمان،از معتبر ترین مراجع اعتبار دهنده در جهان می باشد.

شرکت TRB به عنوان مرجع گواهی دهنده (certification body) دارای سابقه 15 ساله جزو معروف ترین شرکت های گواهی دهنده در اروپا است که دارای نمایندگی در کشور اروپا است که خود این شرکت تحت نظارت DAKKS آلمان می باشد.

گواهینامه های ISO

مقالات 

همه چیز درباره استاندارد های ایزو
مزایای استاندارد ISO 17025 برای آزمایشگاه
گواهینامه ISO چیست و چه اهمیتی دارد؟
اخذ گواهینامه ایزو و مزیت های رقابتی آن برای کسب و کارها
1 2

برخی از مشتریان ما